Odpowiednia motywacja do nauki

Skuteczna i efektywna nauka – jedno stwierdzenie, które najlepiej opisuje to, jak się uczyć. Tylko że przebicie tego stwierdzenia w czyn wcale nie jest takie łatwe. Na pewno wielu rodziców miałoby coś na ten temat do powiedzenia. W szczególności wtedy, kiedy wznoszą do swoich dzieci błagalne modły o to, aby Ci w końcu zabrali się za naukę.

Różne metody nauki

Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jakim typem dziecka ma się tak naprawdę do czynienia. Są bowiem takie dzieci, które wiedzę chłoną jak gąbka. Nauka nie sprawia im żadnych problemów. Tylko że takich przypadków jest mało. Niektórzy potrzebują dodatkowego wsparcia motywacyjnego. Może więc warto zapisać je na dodatkowe zajęcia w Olsztynie? Takie spotkania znaleźć można m.in. na stronie https://www.efektywna-nauka.pl/. Warto inwestować w rozwój swoich dzieci, ponieważ ułatwi im to start w przyszłość, w dorosłe życie. Tym bardziej, że na takich zajęciach oferowane są różne metody nauki. Dopasowane są one zawsze do indywidualnych potrzeb danego ucznia.

Po co tak naprawdę jest nauka?

Wydawać by się mogło, że nie powinno się stawiać takich pytań. Ale jest ono ważne po to, aby określić cel. Taki, który chciałoby się osiągnąć. Nie ma jednak co mierzyć zamiary nad siły, które realnie się posiada. Ze spokojem można skupić się na czymś, co faktycznie znajduje się w zasięgu ręki. Warto jednak określić cel, który będzie tak naprawdę powiązany także ze spełnieniem swoich marzeń. Rodzice powinni wspierać w tym swoje dzieci. Tym bardziej, że dzisiaj, dzięki różnym możliwościom, takim jak chociażby zajęcia dodatkowe, można osiągnąć naprawdę wiele. Nawet to, co na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło niemożliwe do realizacji.

Nagroda za postępy

Mówi się, że za naukę nie powinno się nagradzać. To po części prawda. Ale tak naprawdę będzie to skuteczny motywator do nauki. Nie jest tu mowa o tym, aby za każdą przyniesioną piątkę lub szóstkę oferować swoim dzieciom pieniądze. Warto jednak pomyśleć o czym większym, jeżeli dziecko przyniesie dobre świadectwo na koniec roku szkolnego lub osiągnie dobre wyniki w szkolnych, lokalnych, krajowych olimpiadach naukowych. To dopiero jest wyzwanie. A wiedza, która przy tej okazji zostanie zdobyta, na długo pozostanie w pamięci dzieci. Taka motywacyjna nagroda jest jak najbardziej mile widziana – chociaż z głową należy podejść do jej wyboru.

Zero kar

Tak, skoro nagrody, to i kary? W żadnym wypadku! Wielu rodziców stosuje metodę „kija i marchewki”. Może i wydaje się ona niezwykle korzystna, ale nie w przypadku nauki. Tym bardziej, że uczeń w takich przypadkach może się naprawdę zniechęcić. No cóż, uczeń nie musi być najlepszym asem z każdego przedmiotu. Niektórzy świetnie radzą sobie z przedmiotami humanistycznymi, a inni są lepsi w naukach ścisłych. Warto wziąć to pod uwagę. Jeżeli rodzic nie chce, aby jego dziecko straciło motywację, powinien unikać kar. Aczkolwiek, nie można problemu bagatelizować. Może warto pomyśleć o dodatkowych zajęciach, jakie faktycznie pomogą w zdobyciu odpowiedniej wiedzy?

Fiszki do powtarzania materiału

Rodzic na pewno wie, czym są fiszki, ale nie każde dziecko wie o czym mowa. To dodatkowe pomoce naukowe, jakie pomagają utrwalić wiedzę. W szczególności można o nich pomyśleć przed ważnymi sprawdzianami, testami. Tym bardziej, że zakup takich fiszek, jakie odnoszą się do różnych przedmiotów, nie nadwyręży w mocny sposób domowego budżetu.