Kratownice drewniane z Elbląga – czy warato?

Kratownice drewniane to rodzaj wiązara dachowego. Na przykład używa się różnych nomenklatur: dźwigary, kratownice, a dawniej były to kleje do drewna. Belki kratowe służą do łączenia kilku lub kilkunastu desek drewnianych, które tworzą trójkątną konstrukcję drewnianą. Pojedynczy element, kratownica lub dźwigar dzieli się zwykle na: pas górny, pas dolny, przekątna i słup. Kratownica jest zwykle wykonana z płyty wiórowej przygotowanej wstępnie o wymiarach 38 x 89 lub 38 x 140 mm lub bali 50 x 100 mm lub 50 x 150 Aktualnie używana nazwa kratownicy w mm pochodzi od sposobu łączenia węzłów każdego elementu. Kratownice łączy się za pomocą dwustronnej nakładki na gwoździe ze sklejki wodoodpornej mm lub blachy stalowej perforowanej (najczęściej przy użyciu płytek ceramicznych).

Kratownice z drewna – obniżka kosztów

Prawidłowo zaprojektowana prefabrykowana konstrukcja drewniana ma duży wpływ na obniżenie całkowitych kosztów inwestycji. Wspomniane pasy użyte do produkcji kratownic pozwalają ograniczyć zbędną i kosztowną pracę. Na przykład użycie dolnego pasa kratownicy jako konstrukcji stropu eliminuje koszt wylewania podłóg betonowych. Warto wspomnieć, że jedynym materiałem użytym do wykonania wiązara jest drewno. Gdy cena drewna jest stosunkowo niska, koszt zaprojektowania konstrukcji może być nawet o połowę niższy od kosztu stali lub żelbetu. Z kolei nasze kratownice produkowane w nowoczesnej technologii sprawiają, że używamy średnio 20-30% mniej tarcicy niż tradycyjne wiązary dachowe.

Kratownice drewniane – zalety

Drewniana kratownica to rozwijająca się technologia, która może zastąpić tradycyjne konstrukcje wiązarów dachowych. Kratownica to zaprojektowana przez naszą firmę prefabrykowana konstrukcja dachowa w systemie WOLF. Drewniane elementy są cięte, a następnie łączone ze sobą deskami kolczastymi na terenie firmy. Tak przygotowane elementy są w całości transportowane na plac budowy, a następnie łączone z felgą za pomocą stalowych łączników. Drewniana konstrukcja dachu nadaje się do każdego miejsca, w którym można uniknąć stosowania drogich stropów betonowych. Drewniane więźby dachowe to wszechstronne i praktyczne rozwiązanie. Ze względu na stosunkowo niewielką wagę nie będą obciążać konstrukcji budynku, a także mogą być stosowane w dużych rozpiętościach. Eliminuje to konieczność stosowania ścian nośnych i słupów nośnych, a tym samym znacznie zmniejsza koszty budowy. Inne zalety drewnianych kratownic to niska cena i łatwy montaż – to dobry wybór.

W przypadku domów jednorodzinnych szczególnie zalecane jest stosowanie kratownic drewnianych w celu rozwiązania problemu domów parterowych ze szczytami i dachami kopertowymi. W projektach z poddaszami stosuje się również drewniane więźby dachowe, które mogą służyć zarówno jako strop, jak i podłoga. Ze względu na dużą rozpiętość drewniane konstrukcje dachowe z powodzeniem znajdują również zastosowanie w przemyśle, handlu i usługach. Słupy i podpory telegraficzne można wyeliminować na obszarze nie przekraczającym 30 metrów, skutecznie zwiększając tym samym obszar pod zabudowę. Cechy te sprawiają, że kratownice drewniane doskonale nadają się do budowy hal, magazynów, szkół jeździeckich i supermarketów.